Műszeres csőtörés bemérés 1. – az alapok

Akusztikus (ultrahangos) csőtörés vizsgálat

Az akusztikus eszközökkel történő csőtörés vizsgálat az, melyet a szakemberek  leggyakrabban bevetnek rejtett csőtörések és csőszivárgások lokalizálására, felfedésére.
Magam ugyan nem szeretem elkülöníteni, külön kategóriákra bontani a csőtörés keresési módszereket, hiszen aki egy kicsit is jártas a rejtett gépészeti hibák feltérképezésében, az jól tudja, hogy egyetlen eszköz, vizsgálati módszer legtöbb esetben nem vezet pontos hibahely meghatározáshoz.

A csőtörés centrumának meghatározása

Munkám lényege egyszerű: a csőtörés helyének olyan pontos meghatározása, mely egyáltalán csak lehetséges.
A csőtörés centrumának meghatározása  igen összetett feladat.
Ez abból adódik, hogy a fennálló hibák mindig rejtettek, vagyis a csőtörések olyan feltételrendszer részét képezik, amelyek túlmutatnak az érzékszervi tapasztalás hétköznapi síkjain, ezért speciális eszközöket szükséges bevetni a pontos csőszivárgási helyek meghatározásához.

Specifikus bemérő berendezések

Érdemes megemlíteni, hogy ezen eszközök igen specifikus berendezések, melyek nemcsak bonyolultak, összetettek és költségesek, de üzemeltetésük is  nagyfokú szakmai felkészültséget kíván.
A sikeres és pontos csőtörés beméréshez pedig egy harmadik elem is párosul.  Ez pedig az a környezet ahol a csőtörés fennáll. Ez a tényező az, mely leronthatja a csőtörést bemérő szakember pontosságát- még akkor is, ha a szakmai felkészültség és az eszközpark egyébként 100%-os eredmény elérésére lenne képes. Gondolok itt pl. olyan rétegrend meglétére, melyben nem lehetséges a specifikus feltételekre gyártott eszközhasználat. 
A működésképtelen elzárók, szakaszolók, ismeretlen nyomvonalak, megszüntetett kiállások, logikával dacoló kivitelezés, zajos környezet stb. stb…szintén ronthatja.

Amikor a csőtörés műszeres bemérés sikeres

Ennek ellenére elmondható, hogy egy felkészült csőtörésbemérő szakembernek 90% feletti siker pontossággal kell gyakorlatban rendelkeznie, méghozzá oly módon, hogy az általa kijelölt meghibásodási pont egy max. 30 cm x 30 cm-es felületen belülre kell esni. Ekkor elmondható, hogy a műszeres csőtörés bemérés komoly anyagi előnyökkel járt a Megrendelő oldaláról nézve- hiszen a hagyományosan (essünk neki kalapáccsal) eljárással szemben nincsenek felesleges bontások, sem ezzel együttjáró költséges helyreállítások.

Hallgassuk meg a csőtörést 🙂

Ezen bevezetőt követően, visszatérhetünk eredeti témánhoz- az AKUSZTIKUS CSŐTÖRÉSKERESÉS-hez.
Mint említettem, számomra ez a csőszivárgás bemérési metódus , csupán része a vizsgálat során bevetett eljárásoknak. Az akusztikus csőtörés bemérés lényege, hogy a csőszivárgás vagy csőtörés helyén a víz vagy egyéb nyomás alatt lévő közeg, mérhető zajokat generál. A zajok intenzitása, frekvenciája igen eltérő tartományba eshet aszerint, hogy milyen jelleggel bír a vizsgált meghibásodás. Értelemszerű, hogy egy zárt rendszerű központifűtés, mely csupán néhány dl. folyadékvesztést realizál 24h alatt- csak igen alacsony akusztikus zajokat generál, esetenként pedig már mérési tartományon  kívülre kerül.

Egy ipari vezetéken pedig percenkénti 100l vízveszteség sem számít jelentősnek, ami viszont igen komoly akusztikus zajokat képes életre hívni. 
A korrelációs méréseket most nem kívánom taglalni, annak ellenére, hogy a technológia szintén akusztikus alapokon nyugszik, csak itt már bonyolultabb eljárásról van szó – ezért aztán a későbbiekben külön fejezetet szánnék neki.

Akusztikus mérések tapintómikrofonokkal

Talajmikrofon akusztikus csőtörés beméréshez
Talajmikrofon

Az akusztikus méréseket tapintómikrofonok segítségével kezdjük meg, hogy azonnal tisztázva legyen, hogy mely vezetékszakaszon a legintenzívebb a csőtörés által keltett zaj.
A professzionális használatra gyártott akusztikus csőtöréskereső műszerek megengedik, hogy eltérő célokra tervezett mikrofonokat csatlakoztassunk hozzá. Gondolok itt szilárd vagy porózus talajra tervezett szélszigetelt mikrofonokra, szúrómikrofonokra és egyéb kifejezetten speciális feladatkörre tervezett akusztikus kiegészítőkre. Ezen felül a komolyabb akusztikus berendezések számtalan kiegészítő szolgáltatást is kínálnak  használójuknak- többek között zajvágásokat, alsó és felső zajtartományok grafikus kijelzését, hallásvédelmi funkciókat és sok egyéb hasznos szolgáltatást. Természetesen ezeket a szolgáltatásokat csak a felsőkategóriás akusztikus berendezéseken találjuk meg, így aztán egyáltalán nem mellékes, hogy milyen eszköz áll rendelkezésünkre a csőtörés lokalizálásához.

A megfelelően kiválasztott mikrofonok és mérési pontok kiválasztása után a legtöbb esetben már 10-15perc után kirajzolódik, hogy a gépészeti rendszer mely traktusába (minek a közelébe) esik a csőtörés. Ezt követően már a  megerősítő és pontosító vizsgálatok következnek, hogy az akusztikus mérésekből következő megállapítások egyéb mérésekkel is megerősítésre kerüljenek. Ezen technológiákat azonban új fejezetben kívánom megosztani Önökkel, hogy minél pontosabb képet kaphasson a műszeres csőtöréskeresés rejtelmeiről. 
Folytatás következik… Műszeres csőtörés bemérés 2.
Üdvözlettel: Dancs Gyula

*****

Még elolvasásra ajánlom a témában:

Műszeres csőtörés vizsgálat

A csőtörés-bemérések eszközei és alkalmazási területük

Csőtörések, biztosítók

Szivárgás, csőtörés okok

Jelzőgázos csőtörés bemérés