Elzárószerelvények, csap, szelep mindenképpen kell
Nem is gondolnánk mekkora jelentőséggel bírhatnak az elzárószerelvények, ha bajba kerülünk, – milyen komoly anyagi károk előzhetők meg, ha a csőtörést, a csőszivárgást egyetlen elzárással megszüntethetjük.
Ennek elengedhetetlen feltétele, hogy megismerjük a lakásunk, házunk gépészeti elemeit, hiszen ennek hiányában nem fogjuk tudni, hogy mely szerelvény milyen szakaszolásra és elzárásra lett beépítve, s mely csaphoz, szelephez, elzáróhoz nyúljunk, ha gyorsan kell cselekedni.
A gyorsaság súlyos kiadásoktól mentesíthet ilyen esetben, hiszen egyes csőtörések akár percenként 10-15 liter víz kifolyásával is járhat, mely pillanatok alatt megsemmisítheti értékeinket, társasházak esetében pedig mások értékei is veszélybe kerülhetnek.
Legfontosabb, hogy a központi elzárást biztosító szerelvény helye ismert legyen számunkra, továbbá nem lehet olyan helyiségben sem, mely számunkra nem hozzáférhető.
Csappróba – megelőzés akár cserével
Mondanom sem kell, hogy az elzárónak könnyedén, komolyabb erőfeszítés nélkül kell feladatát teljesítenie, zárnia, oly módon, hogy nélkülözni tudjuk segédeszköz, szerszám használatát. Éppen ezért a központi fő-elzárót időszakosan ellenőrizni szükséges, továbbá érdemes félévenként akkor is működtetni egy elzárás erejéig, ha annak nem csőtörés, csőszivárgás vagy szerelés adja az okát.
Amennyiben az elzáró nem tudja kielégíteni az előzőleg felvázolt kritériumokat, úgy az haladéktalan cserére szorul, – nem érdemes kísérteni a szerencsénket és kiszolgáltatottá tenni magunkat egy labilisan működő szerelvénynek.
Amennyiben a fő-elzáró csapunk, szelepünk karbantartott, működőképes, úgy figyelmünket a többi szakaszolást, elzárást biztosító elzáróra irányíthatjuk, hiszen ezek szerepe bár bizonyos szempontból másodlagos, szekunder jellegű, – ezek esetében is fontos a megfelelő működés.
Példa szakaszolásra
Beláthatjuk, hogy egy toalett tartály szelepének hibája miatt nem maradhat az egész lakásunk, házunk víz nélkül, – csupán azért mert a tartályunk vízellátását biztosító sarokszelep működésképtelen. Az sem szerencsésebb, ha egy csaptelep flexibilis bekötésének hibája miatt kell egész rendszerünket üzemen kívül helyezni, – pedig az elkerülhetővé válhatna, ha a mosdó alatti sarokszelepre egy csöppnyi figyelmet szenteltünk volna.
Magam részéről fontosnak tartom, hogy a gépészeti rendszerünk kiépítésekor megfelelő minőségű szerelvények legyenek kiválasztásra, mert értékeinket nem bízhatjuk ismeretlen eredetű és gyenge minőségű elemekre.
Minőségi szerelvényeket építsünk csak be!
Itt háttérbe kell szorítanunk a spórolást, mely egyébként a kivitelezés költségeiben elhanyagolandó összegként jelentkezik. Egy lakás esetében csupán tíz-tizenötezer forintos plusz ráfordítást igényelnek a minőségi elzárószerelvények, s egy közepes ház gépészeti kivitelezésénél is százezer forint alatt tartható a rendszerre fordítandó költségigény.
A szerelvények választásánál elsőleges szempont, hogy bontás nélkül cserélhető legyen a szerelvény teljes belső elzáróegysége, így meghibásodás esetén nem szükséges a hálózat megbontása, s a burkolatok cseréjével járó vésés, bontás.
Gondolok itt például a csempeszelepekre, melyek golyóscsap változatai bontással, szemben a csapbelsőrészes változatai egy dugókulcs segítségével bontásmentesen és ötperces ráfordítással javíthatók.
Ez cseppet sem elhanyagolandó a választáskor. Ugyanígy említhetném a golyós elzárócsapokat, melyből csak egyetlen tartósan forgalomban lévő szerelvény cserélhető bontás mellőzésével és csupán a belsőrésze teljes cseréjével. Nem titok ez a MOFÉM terméke, mely árban némileg megelőzi az olcsó olasz és kínai termékeket, de minőségével, javíthatóságával és megbízhatóságával összességében előnyösebb választás lehet.
Magam részéről semmi kivetnivalóm nincs a távolkeleti termékekkel, azonban az épületgépészetben nem lehet helye silány és megbízhatatlan termékeknek. Külön tanulmányt írhatnék az olcsó távolkeleti csaptelepekről is, melyek felszerelésétől óvva intenék mindenkit, ha csak nem vonz valakit az oroszrulett, vagyis a kiszámíthatatlan csőtörés, lakáselázás, vízkár. Jómagam még vevői kérésre sem szerelek fel silány csaptelepet, szerelvényt, mert az nem szolgálja sem ügyfelem érdekét, sem pedig önnön minőség iránti elhivatottságom.
Hangsúlyozom, hogy a minőségi kritérium szinte minden esetben csupán minimális anyagi ráfordítást igényel, s az sem ritka, hogy a design szempontokra fejlesztett szerelvények gyártói túlértékelik termékeiket, s ennek okán indokolatlanul terhelik meg a gyanútlan vevők pénztárcáját.
Összegezve: Fontos az összes víz-gáz-fűtésszerelvény ellenőrzése, időszakos karbantartása, mert csak így tarthatjuk biztonságban értékeinket, s otthonuk így tudja kiszolgálni rendeltetésszerű feladatát. Ahogyan autónk megkívánja az időszakos karbantartást, úgy ez otthonuk esetében sincs másképpen. Autónknál a fékrendszer szervizelése, otthonunknál pedig a víz-gáz-fűtési fő-elzáró élvezi a karbantartásban prioritást, elsőséget.
Az elhanyagolt gépészeti elemek cseréjében, rejtett csőtörések megkeresésében, fűtési szivárgások felfedésében, ipari vezetékek hibáinak feltárásában pedig számíthat segítségemre, – a legoptimálisabb megoldást dolgozom ki megrendelőimnek a fennálló gépészeti hibák elhárítására. Ebben nem csak neves gyártók legkorszerűbb csőtöréskeresési műszerei segítenek, hanem sokévnyi ezen területen eltöltött tapasztalatom, s sok olyan technológiai újítás is, melyre gyakorlati tapasztalatuk hiányában nem is gondolhattak a műszerek fejlesztői.
Azt azonban ne feledjük el, hogy a csőtöréskeresés nyomozás!
Rejtett, elbújt, más által felfedhetetlen rejtély keresése!
Nincs 100%-os nyomozó! Csupán a törekvés, indíték lehet 100%-os, törekvés a tökéletes cselekvésre, a tökéletes munkára!
Durva becsléssel élve: munkáim 95% feletti arányában érvényesül az egy csempényi pontosságban megállapított hibahely lokalizálás.
Ez csinálja utánam Poirot! 🙂
***
Korábban a témában írtuk:
Műszeres csőtörés-bemérés, csőszivárgás-vizsgálat a gyakorlatban