Fűtési rendszerek: csőtörések – egy nehéz eset
Tapasztalatom szerint az egyik legnehezebben lokalizálható, egyben az érintetteknek legnagyobb fejtörést okozó csőtörés típus a központi fűtési rendszerek csőszivárgásai, csőtörései jelentik.
Ezek a szivárgások, csőtörések legtöbbször a fűtési hálózat folyamatos újratöltéseivel hívják fel figyelmünket, hogy érdemes utánajárnunk a vízveszteség forrásának.
Minthogy a „modern” hálózatok kiépítése rejtett csövezéssel készül, így az elszivárgó víz csak a fal nedvesedésével mutatja, hogy valami nincs rendben a fűtéshálózatunkkal. Ez a szerencsés esetekhez tartozik, hiszen itt nyilvánvaló, hogy a beavatkozást hol kell megejtenünk, amellyel rendbe szedhetjük a hibás csővezetéket.
A padlóban elhelyezett és szivárgó csővezetékek viszont nem mutatják meg magukat, ezáltal a hibajelenség is látens marad számunkra.
Hol a csőtörés helye? – amikor már kell a műszeres vizsgálat
Itt már a csőtörés felderítése kizárólag műszeresen lehetséges, hisz nem szeretnénk a teljes burkolatot felvésni a hiba megkeresése érdekében.
Nem beszélve arról, hogy nem is lehetséges a betonba ágyazott vezetékek roncsolásmentes feltárása.
Lehetőségként kínálkozik még a csővezetékek leválasztása a fűtési rendszerről, egyben a leválasztott vezetékek újbóli kiépítése láthatóan, azaz a falon bilincsekkel rögzített módon.
Nyilvánvaló, hogy tökéletes választás, de rendkívül költséges, mert a rendszert tulajdonképpen újból építjük külső azaz látható kivitelezéssel.
Amit viszont a legfejlettebb, legkifinomultabb technológia kínál az éppen az, hogy műszeres bemérés segítségével a legkisebb területre szorítjuk a beavatkozás helyét, mely legtöbbször nem nagyobb két csempe méreténél azaz fél négyzetmétert meg nem haladó terület az amit a bontás érint.
A műszeres csőtörésbemérés ezáltal időt, pénzt és fáradtságot takarít meg nekünk, mely véleményem szerint a legfontosabb kritérium a csőtörések orvoslása esetén.
Bízom benne, hogy előbb vagy utóbb elterjed a köztudatban, hogy nem kell az egész kertünket, lakásunkat hadszíntérré alakítani ahhoz, hogy megoldást találjunk a csőszivárgások, csőtörések elhárításához, és az érintettek képzett szakember segítségét fogják hívni a vízveszteség felderítéséhez, akárcsak a nyugatabbra lévő bajbajutottak.
Hiszek benne, hogy van létjogosultsága ezeknek az igen kifinomult eljárásoknak hazánkban is, mert a németországi példák számomra kristálytisztán ezt mutatják.
Példaként hadd hozzam fel a német sewerin gyárat, mely évtizedek óta fejleszti a csőtörésvizsgáló készülékeit, berendezéseit, melyek a legfejlettebb és legmagasabb műszaki tartalmakat kínáló gyártók között képviseltetik magukat. Vagy a szintén német sebakmt gyár is figyelmet érdemel ezen a területen.
Hogy miért hozom fel a csőtörés bemérés ismert gyártói nevét?
A célom csupán az, hogy akit részletesebben is érdekel a csőtörésvizsgálatok érdekes, egyben bonyolult és szerteágazó világa, az kielégíthesse információ éhségét ezen terület irányában.
Az ismert videómegosztó portálokon a gyártók nevét beírva szintén sok érdekes videót találhatunk a műszeres csőtörés bemérésről.
Rövidtávú terveim között szerepel, hogy a honlapomat videótartalmakkal is gazdagítsam, hogy a csőtörésvizsgáló készülékek bemutatása anyanyelvünkön is elérhető legyen, egyben személyesebbé tegyem oldalam az érdeklődők számára.