A csőtörések nyomában
Amíg eljutunk a fagycsap fogalmáig: a vízveszteség meghatározásában a vízóránk nyújt támpontot, hiszen a használaton kívül nyomóvezetékből elszivárgó ivóvíz a mérőóra számlapján leolvasható. Az eljárás rövid leírását itt találja:
> Vízórafigyelés a csőtörések felderítése érdekében
A vízszivárgás otthoni keresését folytathatjuk további egyszerűen elvégezhető fortélyokkal, amely még nem igényel szakember közreműködését.
A vízszivárgás keresésében meghatározható, hogy a csőtörés vagy csőszivárgás lakáson kívül vagy belül található.
A meghatározás feltétele, hogy a lakás illetve a vizsgált épület rendelkezzen főelzáró csappal, amely lehetővé teszi a vízhálózat teljes belső leszakaszolását, így a vízaknában elhelyezett mérőóra és az épület közötti szakasz külön vizsgálhatóvá válik csőtörés szempontjából.
Amennyiben az épület belső főelzárója lezárásra kerül, de továbbra is tapasztalható a csőtörés megléte, úgy a hibás vezetékszakasz az épület és a vízakna közötti területre esik.
Megfordítva. Amennyiben az épület főelzárója elzárt állása mellett már nem produkálja az addig tapasztalt és előzőleg becsült vízveszteséget, úgy a csőtörés, vízveszteség az épületen belül keresendő. További segítség lehet az otthoni csőtörés vizsgálatában, ha az épületben mellékmérő is elhelyezésre került, mivel így több ponton is lehetőségünk nyílik a vízfogyasztás vizsgálatára.
Amikor már műszer kell a csőtörés helyének megállapításához
Ezzel elérkeztünk az emberi logikára támaszkodó vízszivárgás meghatározások végső határához, hiszen a pontos vízveszteség meghatározásokhoz már műszeres csőtörés vizsgáló berendezések alkalmazása szükségeltetik.
Amennyiben előzőleg már leszűkítésre került a szivárgás helye, úgy abban az esetben gyorsabban és költséghatékonyabban elvégezhető a műszeres csőtörésvizsgálat, legyen szó akár akusztikus szivárgáskeresésről, jelzőgázos csőtörés meghatározásról, korrelátoros vízveszteség meghatározásról, vagy hőkamera segítségével történő szivárgás keresésről.
A vizsgálatokról itt olvashat bővebben:
> Műszeres csőtörés vizsgálatok
Tudom a kérdésemre esetlegesen megszúlető válasz így látatlanban a sarlatánság kategóriájába esik, ennek ellenére teszek kísérletet. Nos téli időszak révén elvolt zárva a fagy csapom , ezen időszak alatt konstans hasonló havi vízfogyasztások születtek. Eljött a tavasz, kinyitottam a fagycsapot, rövid idő alatt megugrott a számlálón a számsor miközben a fogyasztás maga nem nőtt. Igen, a mérő órán a kis csillag kerék ha nem is vehemensen, de folyamatosan forgott. Ekkor újra elzártam a fagy csapot a kerék forgása jelentősen lelassult, nem is feltűnő, de tartósan figyelve van folyamatos mozgása, és a fogyasztás jelentősen több a korábbiaknál. Talán idétlen kérdés, hogy nagy a valószínűsége a fagycsap hibának, vagy létezhet olyan véletlen, hogy pont erre a pillanatra „aktiválódott” valahol máshol egy csőtörés ?
Sipos István simán lehet, nálam ez történt de egyből észrevettem mert áttörte a falat a víz (nincs mélyen a cső ezek szerint). Lehet nálad kisebb mértékű vagy annyira jól a falban van a cső hogy nem veszed észre de folyik valahol. Persze nem vagyok szakértő csak megakadt a szemem a fagycsap kifejezésen.